Що таке психосоматика?

Зміст статті

Що таке психосоматика?

Багато лікарів сьогодні серйозно говорять про те, що більшість захворювань та проблем зі здоров'ям виникають від нервів. Однак більшість людей скептично ставляться до таких висловлювань та не сприймають їх серйозно. І для того, щоб зрозуміти наскільки вони правдиві, необхідно зрозуміти, що таке соматичні захворювання та які причини їх дійсно викликає.

Що таке психосоматика

Що значить психосоматика?

Психосоматика – це напрям, який вивчає вплив емоцій та психологічних чинників на стан здоров'я людини та розвитку тих чи інших хвороб.

Як прихильники, так і противники цього напрямку чудово розуміють, що людське тіло є досить складним механізмом зі своєю мовою, і часто здається, що його дуже складно зрозуміти. Але насправді, якщо розібратись в тому, як функціонує наше тіло та які чинники на нього впливають, то можна навчитись легко його розуміти та самостійно справлятися з будь-якими недугами.

Що таке психосоматика та як психіка пов'язана зі здоров'ям?

Щоб зрозуміти, що таке психосоматика та як її лікувати, можна просто розібрати на прикладі психосоматику простудного захворювання. Багато хто думає, що це просто вірус і нічого більше, однак насправді навіть для прояву ознак застуди існують підсвідомі причини. Пов'язано це з тим, що людина не завжди здатна контролювати свої емоції на різні життєві ситуації. І саме в залежності від того, які емоції ви відчуваєте, організм викидає в кров певні гормони.

Якщо ви позитивні, радієте життю та знаходите в усьому позитивні емоції, то й імунітет у організмі підвищується. І навпаки, внаслідок постійних негативних думок та дратівливості, опірність організму до вірусних інфекцій різко знижується. Не можна сказати, що людина обов'язково відразу захворіє, але шанс «зловити» вірусну інфекцію у нього стає набагато вищим.

Сьогодні сформована ціла категорія різних психосоматичних хвороб, і якщо ви будете знати, які порушення психологічних процесів призводять до цих захворювань, то зможете навчитися чути свій організм та швидко справлятися з усіма недугами.

Історія виникнення

Першими про психосоматичні захворювання заговорили єгиптяни. Ще в далекому в XVI столітті до нашої ери вони заявили, що захворювання тіла тісно пов'язані з душею.

Наступним про психосоматики заговорив Гіппократ, він досліджував різні типи темпераментів та їх схильність до різних захворювань. Варто відзначити, що його висновки про те, що хвороби виникають, як наслідок реакції людини на життєві ситуації, актуальні і сьогодні.

Далі психологічні причини хвороби вивчав Авіценна. Він був першовідкривачем психофізіології емоційних станів та досліджував вплив конкретних емоцій людини на тривалість життя.

Психосоматика

Якщо ж говорити про психосоматику, як про направлення в медицині, то вперше про нього заговорив німецький психіатр Йоганн Хайнрот у 1818 році. Правда цей напрямок довгий час не розвивався та піддавався сумнівам і тільки коли Зигмунду Фрейду вдалося методом психотерапії вилікувати соматичне захворювання, психосоматична наука стала активно розвиватися.

Далі цим напрямком займалися багато вчених, але найбільш зручну таблицю психосоматичних захворювань створила Луїза Хей.

Які хвороби вважаються психосоматичними?

На теперішній час медицині відомо більше двадцяти тисяч різних захворювань. При цьому, психологи виділяють три основні групи недуг, які відносять до психосоматичних захворювань.

  1. Психосоматози – перша реакція організму на стрес та конфлікти. Такі хвороби супроводжуються змінами та різними патологіями. Наприклад, конфлікти в родині, переживання в складній життєвій ситуації або стрес на роботі може призвести до хронічних проблем зі здоров'ям. Прийнято виділяти сім базових психосоматозів: гіпертиреоз, виразка, ревматоїдний артрит, нейродерміт, гіпертонія, виразковий коліт, бронхіальна астма. Але як показує практика, психосоматика захворювань набагато ширше, починаючи від алергії або нежиті та закінчуючи зубним болем.
  2. Конверсійні симптоми, викликані невротичним конфліктом – цей розлад виникає, коли людина хоче одного, а виходить по-іншому або коли не може зробити вибір. У таких ситуаціях людина відчуває біль, втрачає нюх, слух, у неї погіршується зір, вона відчуває нудоту, може навіть статися параліч кінцівок.
  3. Функціональні синдроми – сильне емоційне напруження може призвести до проблем з окремими системами та органами. Людина може відчувати не тільки біль або страх, а й постійно відчувати втому, страждати депресією, безсонням, бути неспокійною. У такому випадку фізичні симптоми також дуже різноманітні, починаючи від мігрені, і закінчуючи болями в серці.

А для того, щоб більш детально розібратись у всіх особливостях психосоматичних захворювань, вам слід вивчити таблицю психосоматики.

Таблиця психосоматики Луїзи Хей

Варто звернути увагу, що дана таблиця не є універсальним лікувальним засобом, що допоможе впоратись з будь-якими захворюваннями, проте спробувавши змінити своє мислення, людина дійсно може змінити свій стан на краще.

Категорія захворювань Основні причини
Психічні розлади та головний біль психосоматика Найчастіше причиною розладу є нервова напруга, постійний стрес, стримування сліз, почуття незахищеності, недовіра до життя, гнів, агресія, самокритика, небажання вирішувати проблеми, страхи.
Хвороби очей Злість на те, що відбувається навколо, небажання бачити та вирішувати сімейні проблеми, невіра в прекрасне майбутнє, боязнь робити вчинки та розчарування.
ЛОР - захворювання Розвиваються в результаті невисловленої образи, впертості, роздратування, нереалізації потенціалу, постійного придушення емоцій.
Розлади харчування (повна відсутність або підвищений апетит) Надмірна чутливість, аутоагресія, захисна реакція, тривожність, потреба в захисті, страх.
Захворювання шлунково-кишкового тракті Небажання сприймати те, що відбувається, почуття провини, очікування тільки негативних подій та виникнення нових проблем, спроби втекти від реальності, ненависть і злоба до оточуючих, бажання повного контролю, страх майбутнього, відсутність віри в краще життя попереду.
Захворювання дихальної системи Відчай, депресивний стан, опір будь-яким змінам, страх жити, мстивість, ігнорування, крик, суперечки, небажання брати відповідальність за своє життя.
Захворювання опорно-рухового апарату Бажання тримати все під контролем, пригнічений гнів, гординя, страх перед майбутнім, брак любові, неприйняття зовнішнього вигляду, почуття непотрібності, егоїзм, страх почуття провини, жорсткість, непохитність, тривале емоційне перенапруження, фінансові труднощі.
Захворювання сечостатевої системи Тривожність, страх помилок, гнів, сором'язливість, озлобленість, розчарування, критика, боязнь відпустити подія або людини.
«Жіночі» хвороби Відчуття себе негідною, відмова від жіночності, страх бути небажаною, сварки з другою половинкою, самопокарання, гіперопіка, відчуття відсутності любові, порушення відносин між мамою та дитиною, відсторонення від внутрішньої жіночої сутності.
«Чоловічі проблеми» Ослаблення мужності, неприйняття чоловічих принципів, злість на попередню партнерку, почуття провини, ментальні страхи.
Захворювання шкіри Відчуженість, гнів, опір, страх болю, тривога та приховані страхи, сприйнятливість до всього того, що відбувається, нелюбов до себе, невдоволення життям.
Захворювання ендокринної системи Приниження, відчуття того, що в житті більше не буде щастя, бідність емоцій, відсутність турботи про себе, постійне занепокоєння, психічний дисбаланс.
Захворювання крові Одержимість, невирішені емоційні проблеми, застій в думках, почуття страху та самотності, гнів, сумніви, розчарування, відсутність радості, обмеження в радощах життя заради грошей.
Порушення в роботі імунної системи, інфекційні захворювання Егоїзм, злісні думки, почуття незахищеності, заздрість, запальність, неприйняття себе, роздратування.
Онкологія та пухлини Руйнує почуття образи та небажання його відпускати, глибокий біль, горе.
Хронічні захворювання Страх змін, боязнь щось міняти в майбутньому.

Варто відзначити, що це далеко не повний перелік захворювань, а також причин їх виникнення. Кожна конкретна ситуація по-своєму унікальна, саме тому так важливо, щоб з людиною працював справжній професіонал.

У медичному центрі «Луч» працюють високоспеціалізовані фахівці, які допоможуть вам розібратись з будь-якою проблемою психосоматики, знайти справжні причини захворювання та зцілитись.

Рейтинг: 0/5 - 0 голосов
Контакти
м. Кривий Ріг, вул. Едуарда Фукса, 52
м. Київ, вул. Німанська, 6 (метро Дружби народів)
м. Харків, ст.м. Архітектора Бекетова, Пушкінська, 43
Час роботи
Пн-Пт: 09:00-18:00
Сб: 09:00-15:00
Нд: вихідний
Закрыть 

Обратный звонок: